Türkiye genelinde gayrimenkule yönelik büyük bir yatırım iştahı var. Ä°stanbuldan başlayıp sahil kentlerine kadar devam eden bu ilgiyi göz önünde bulundurarak büyük bir araştırmaya giriştik.  |  Emlak Trakya
 


    Hoş Geldiniz  Bugün 30 Haziran 2022 Perşembe Sık Kullanılanlara Ekleyin   |   Ana Sayfanız Yapın

› Ana Sayfa
› Gayrimenkullerimiz
› Emlak Talepleri
› Talep Bırak
› Kıyaslama Listem
› Hakkımızda
› Önemli Bilgiler
› Haberler
› Bize Ulaşın
› MSN Destek
   


 

 

   Gayrimenkule Git..
   Gayrimenkul  No :
  

 Emlak Sektörüne Maliye'den İyi Haber
(14.01.2010)


 İnşaatta Çin Taktiği Uygulanacak
(8.01.2010)


 Konut Fiyatları Yükselecek mi?
(9.01.2010)


 Herkesi Ev Sahibi Yapacak Projeler
(14.01.2010)


 Kiracıysanız Bu Habere Dikkat
(14.01.2010)


 TOKİ'den Yatırımcılara Davet
(11.01.2010)


 Emlak Sektörü 2010'dan Umutlu
(14.01.2010)


 İngilizler, Riva'daki bin dönüm için imar aldı
(4.01.2010)


 İBB, Harbiye Kongre Vadisi'ni kiralıyor
(4.01.2010)


 100 milyon dolara mâl olacak arşiv binasının temeli atılıyor
(4.01.2010)


 İstanbul'a dünyanın en yükseğini yapacağız
(11.01.2010)


 Hastane ve AVM için uygun arsalar ihaleye çıkıyor
(11.01.2010)


 Konut tanıtımı için ilk kez fuar düzenlenecek
(14.01.2010)


 Mardin'e 3 bine yakın yeni konut
(14.01.2010)


 Türkiye genelinde gayrimenkule yönelik büyük bir yatırım iştahı var. İstanbuldan başlayıp sahil kentlerine kadar devam eden bu ilgiyi göz önünde bulundurarak büyük bir araştırmaya giriştik.
(03.08.2009)


 Enflasyon ve piyasa ve mevduat faizlerindeki düşüş bireysel kredi faizlerini de hızla aşağı çekiyor
(03.08.2009)


  Tüm Haberler

  HABERLER » Türkiye genelinde gayrimenkule yönelik büyük bir yatırım iştahı var. İstanbuldan başlayıp sahil kentlerine kadar devam eden bu ilgiyi göz önünde bulundurarak büyük bir araştırmaya giriştik.        (03.08.2009)
 

Bunun için gayrimenkulde yıldızı parlayan 15 ilin, emlak odası başkanları başta olmak üzere, kentlerin gayrimenkul nabzını elinde tutanlarla konuştuk.

Onlardan kentlerinin dün ve bugününü karşılaştırmalarını istedik. Böylece İstanbul’dan Adana’ya, Bodrum’dan Ankara’ya en gözde il ve ilçelerin gözden düşen ve yıldızı parlayan gayrimenkul bölgeleri ortaya çıktı.

Bir zamanlar Anadolu insanı için toprak, bir tek İstanbul’da ‘altın’ değerindeydi. Yanıldıkları söylenemez. İstanbul, bugün dünyada gayrimenkulun en hızlı değer kazandığı kentlerin başında geliyor. Yüksek prim potansiyeli de her zaman tazeliğini koruyor.

Üstelik, bu potansiyel ve değerlerdeki artış, sadece İstanbul ile sınırlı değil. Anadolu’nun birçok bölgesinde de toprak ‘altın’ değerine kavuştu. Anadolu’nun birçok ilinin, adeta dev şantiyelere dönüşmesi bu yüzden. Yükselişi destekleyen bir etken de, yabancı kuruluşların İstanbul dışına çıkıp gayrimenkul geliştiren projelere yüksek bedeller ödemesi.

Tamam, gayrimenkul, uzun vadeli olmak koşuluyla her dönemin en kârlı ve risksiz yatırm aracı. Fakat bir gayrimenkul yatırımcısını, karar verme aşamasında çok kritik bir adım bekliyor. “Caddenin bu tarafının mı, yoksa öbür tarafının mı geleceği daha parlak?” İşte bu soruyu doğru yanıtlayabilen kişi, yaptığı yatırımın karşılığını birkaç yıl içinde fazlasıyla alıyor.

Bu yatırımcılar için, tüm Türkiye’yi tarayarak kapsamlı bir gayrimenkul rayting haritası çıkardık. Hangi kentler gayrimenkul için yatırıma değer ve bu kentlerin hangi bölgelerinin raytingi yükseliyor, hangilerinin düşüyor.İstanbul’dan Ankara’ya, Bodrum’dan Trakya’ya kadar birçok bölgeyi detaylı olarak kapsayan araştırmanın yatırımcılara ufuk açacağı söylenebilir. İşte ayrıntılarıyla Türkiye’nin en büyük 15 ilinin en cazip yatırım bölgeleri ile cazibesini yitiren yerleri:

İSTANBUL

İstanbul’un taşı toprağı, altından da daha kıymetli hale geldi. Gebze’den Silivri’ye kadar olan bölgede tüm arazilerin fiyatları, son iki yılda kat kat yükseldi. İstanbul’un en çok prim yapan bölgelerinin başında Anadolu yakasında Kurtköy, Çekmeköy, Tepeören, Akfirat, Sarıgazi, Samandıra, Riva ve Şerifali olarak sıralanıyor.

Avrupa yakasında ise Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Yakuplu, Gürpınar, Bahçeşehir (Ispartakule), İkitelli, Göktürk, Galata, Tarlabaşı ve Çatalca geliyor. İstanbul’un her iki yakasında yer alan bu bölgelerdeki arsa fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 30 ile yüzde 50 oranında yükseldiği görülüyor.

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul’da eski yerleşim bölgelerinin gayrimenkul değeri açısından reytinginin düştüğüne işaret ediyor. Ateş, “Fatih’ten Üsküdar’a, Beşiktaş’tan Şişli’ye kadar olan eski İstanbul semtlerindeki konutların birçoğu eski. O nedenle artık insanlar depremin de etkisiyle yeni yerleşim bölgelerine rağbet gösteriyorlar” diyor.

İşte İstanbul’un prim yapacak bölgeleri ve bu bölgelerdeki gayrimenkullerin fiyatlarını araştırdık.

AVRUPA YAKASI

ZİNCİRLİKUYU-MASLAK HATTI: Özellikle site içi evlerin fiyatında ciddi artışlar var. Bu hattaki arsa fiyatlarında da dolar bazında önemli artışlar oldu. Bu bölgelerdeki konut imarlı arsaların metrekaresi bugünlerde 6 bin dolardan başlayıp 8 bin 200 dolara kadar çıkabiliyor. Tabii konut yapacak arsa bulunabilirse..

SARIYER. BAHÇEKÖY, KEMERBURGAZ VE GÖKTÜRK: Üçüncü köprü güzergahı üzerinde yer alan bu bölgeler değerini katlıyor. Buralarda arazi fiyatları, metrekare bazında 500 dolara kadar çıkıyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatı, birkaç yıl öncesine kadar ortalama 100 dolar civarındaydı.

ZEKERİYAKÖY: Zekeriyaköy bölgesinde imar sorunu çözülmek üzere. İmar durumuna ilişkin çalışma askıdan indi, şimdi itirazlar değerlendiriliyor 200′ün üzerinde itiraz geldiği belirtiliyor. Ardından kadastroya gidecek. Düzenleme, tapuya geldikten sonra da ruhsatlar verilecek. Çalışma bitmeden, tapular çıkmadan arsa fiyatları artmış durumda. Geçen yıl metrekaresi 70-80 dolar olan arsalara şimdi 200-300 dolar isteniyor.

Zekeriyaköy’de faaliyet gösteren emlakçılar, bölgedeki arsa fiyatlarının son 2-3 ay içinde yüzde 50′ye varan oranda arttığına dikkat çekerek, “Arsanın büyüklüğü arttıkça fiyat daha az olabilir. 1-2 dönümlük arsalarda metrekare fiyatı, 200-300 dolar aralığında gerçekleşebiliyor” diyor.

ÇATALCA: Üçüncü köprünün çevre yolunun güzergahında yer alan Çatalca, en şanslı konumdaki yerlerin başında geliyor. İstanbul’a düşünülen üçüncü havalimanı için ise Silivri ile birlikte Çatalca’nın da adı geçiyor. Üçüncü köprü ve üçüncü havalimanının yapım çalışmalarının başlayacağı açıklamaları ile birkaç yıl önce metrekaresi 5 ile 10 YTL arasında olan imarsız arsaların bugün ortalama fiyatının 40-50 YTL’ye kadar çıktığı belirtiliyor.

Çatalca bölgesindeki emlakçılar, yer yer metrekare fiyatının 100 YTL’yi bulduğunu söylüyorlar. Çatalca’daki emlakçılar, Durusu (Terkos), Tayakadın köyü, Baklalı, Boyalık, Dursunköy, Yassıören ve Kestanelik gibi köylerin yola cepheli arsalarının tamamına yakının son bir yılda adeta kapışıldığını söylüyorlar. Yassıören, Boyalık, Örcünlü ve Kestanelik gibi köylerde arsa metrekare fiyatlarının, yer yer 90 YTL’ye çıktığını tespit ettik. Yine, İnceğiz, Kestanelik, Çanakça, Örcünlü, Kızılcaali, izzettin gibi köylerdeki arsaların metrekare satış fiyatı ise ortalama, 30 ile 50 YTL arasında değişiyor.

ANADOLU YAKASI

ŞERİFALİ: Şerifali’nin yıldızını parlatan en önemli özelliği, Ataşehir ile olan komşuluğu. Son iki yılda İstanbul’un en hızlı yapılaşan konut bölgelerinden biri olan Şerifali’de birbiri ardına marka konut projeleri yapılıyor.

Semtteki arsaların yüzde 80′inin ya yapılaştığı ya da yapılaşma aşamasında olduğu belirtiliyor. Şerifali’deki arsaların şu anki metrekare satış fiyatları bin dolardan başlayıp 2 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bölgede yeni ve markalı konutların fiyatları 1+1 dairelerde 130 bin YTL’den başlıyor, daire büyüklüğü ve oda sayısı artıkça bu fiyat 800 bin YTL’ye kadar çıkıyor.

AKFIRAT-TEPEÖREN: Formula-1 pistinin yapıldığı Tuzla’nın Akfırat Beldesi ve beldeye bağlı Tepeören’de yüzlerce dönümlük arazilerin yanı sıra, 300-500 metrekareden başlayan hisseli arsalar da satışa sunuluyor. Bölge emlakçıları, hisseli arsaların metrekare fiyatlarının 30-40 dolardan başladığını belirtiyor. Sorunsuz, terkleri yapılmış, yapılaşma oranı yüksek villa imarlı arsaların metrekare fiyatları ise 250 dolara kadar çıkıyor. Akfırat’ta, villa tipi yapılaşmaya izin var.

TUZLAORHANLI VE AYDINLI: Tuzla’nın arsa yatırımı için seçilebilecek Orhanlı ve Aydınlı bölgelerinde de dönümü 200 bin YTL’den başlayan arsalara rastlanıyor. Dört yıl önce dönümü 5-10 bin YTL olan arsalar, 2005′te 100 bin YTL’nin üzerine çıkmıştı. Bugün ise arsaların dönümü 200-300 bin YTL’yi buluyor.

ANKARA

Birçok şehirde olduğu gibi Ankara’nın da cazibe merkezleri artık değişti. Bir zamanlar Ankara’nın en gözde yeri olan Gaziosmanpaşa, Çankaya idi. Şimdilerde ise Eskişehir Yolu, en çok tercih edilen bölge… Gayrimenkul Group Emlak Ofisi’nin sahibi Fatih Ayaz, Ankara’da konut fiyatlarının geçen yıl ortalama yüzde 45 ila 80 arasında değişen oranlarda artış gösterdiğine işret etti.

Ayaz, son 10 yılda Eskişehir Yolu, Çukurambar, Bilkent, Ümitköy ve Çayyolu’na doğru gelişen Ankara’daki fiyat artışının, diğer bölgelere nazaran buralarda daha fazla olduğunu ifade ediyor. Ayaz, bu bölgedeki Bilkent, Ümitköy, Çayyolu, Beysukent, Yaşamkent’in dışında Ankara’nın batı aksında kalan Eryaman, Sincan-Yenikent, Susuz ve Etimesgut gibi yerlerin de oldukça değer kazandığını söylüyor.

Ankara’nın son birkaç yıldır gayrimenkul açısından yerinde sayan semtlerin başında ise Ayrancı, Büyükesat, Küçükesat ve Yenimahalle geliyor. Ulus, Kurtuluş, Cebeci ve Kolej gibi semtlerin ise gayrimenkul fiyatları açısından cazibesini yitiren ve düşüşte olan semtler olduğu ifade ediliyor.

ANKARA’DA ÇIKIŞTAKİ BÖLGELER

YAŞAMKENT: Çayyolu bölgesinin devamı niteliğinde olan Yaşamkent, lüks konutlardan oluşan siteleri, imarlı villa arsaları ile son yıllarda artan bir taleple karşı karşıyor. Burası, yeni başlayan ve inşası süren lüks projeleri ile son bir yıldır çıkışını yavaşlatmış olsa bile önümüzdeki dönemin en popüler bölgesi olmaya aday. Bölgedeki arsaların metrekare fiyatları 500-800 YTL aralığında.

UMİTKÖY: Konut yapılacak arsaların hemen hemen kalmadığı bölgede imarlı arsaların metrekare fiyatları 750 YTL’den başlıyor.

ALACAATLI: Konutkent ve Yaşamkent bölgelerine komşu bir konumda yer alıyor. Özellikle arsa açısından son 2-3 yıldır belirgin bir artış ve talep gösteren bölgede, imarsız arsaların metrekare fiyatları 150-400 YTL aralığında seyrediyor.

BEYTEPE: Henüz imar çalışmaları tamamlanamamış olan Beytepe, çıkışın yoğun hissedildiği bölgelerden. Çayyolu’nu İncek’e bağlayan yolun açılması ve bu yolun Beytepe’den geçmesiyle imarsız arsaların metrekare fiyatları, 200-500 YTL civarına yükseldi.

KEÇİÖREN: Keçiören’de çıkıştaki bölgeler arasında Keçiören Belediye binasının olduğu bölge, Migros çevresi, Dr. Besim Ömer Caddesi ve çevresi, Atatürk Parkı ve çevresi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğu Subay Evleri, Gökçek Parkı çevresi ve Adnan Menderes Mahallesi yer alıyor. Bu bölgelerdeki arsaların metrekaresi, 500 YTL ile 2 bin 500 YTL arasında değişiyor. Yine aynı bölgelerdeki konutların metrekare satış fiyatları, 800 YTL ile 3 bin YTL arasında değişiyor.

SİNCAN: Sincan, çok göç alan ve hızlı gelişen özellikle de dar gelirli kesimin tercih ettiği bölgeler arasında yer alıyor. Sincan’da çarşı içinde kalan sokaklardaki arsaların metrekare birim fiyatları, bin 500 ile 2 bin 500 YTL arasında değişiyor. Daireler ise 65 bin ile 80 bin YTL’den satılıyor.

ERYAMAN: Özellikle Göksu Parkı’nın yapımı ile birlikte bölge, Ankara’nın gözde mesire alanı haline geldi. Bu bölgedeki imarlı arsalar metrekare bazında 500 ile bin YTL, imarsız arsalar 30 ile 120 YTL’den işlem görüyor.

ETİMESGUT: Etimesgut’taki imarlı arsaların metrekaresi 100 YTL’den başlayıp bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. İlçedeki dairelerin ortalama fiyatı ise 65 bin ile 85 bin YTL arasında.

ANKARA’NIN GELECEĞİ

TEMELLİ: Buradaki imarlı arsaların metrekaresi 30 ile 80 YTL, imarsız arsaların metrekare fiyatları ise 10-25 YTL’den satılıyor.

DODURGA KÖYÜ: İncek İle Alacaatlı bölgeleri arasında kalan Dodurga’daki imarlı arsaların metrekaresi 125 ile 200, imarsız arsaların ise 50 ile 90 YTL’den satılıyor.

BALLIKUYUMCU KÖYÜ: Eskişehir Yolu üzerinde bulunan bölgedeki imarlı olan arsalar 75 ile 150 YTL’den, imarsız olanları ise 30 ile 80 YTL metrekare fiyattan satılıyor.

ŞEHİTALİ KÖYÜ: Büyük inşaat firmalarının ve kooperatiflerin tercih ettiği köydeki imarlı arsaların metrekaresi 80-60 YTL, imarı olmayan arsalar ise 40-90 YTL’den satılıyor.

ESKİŞEHİR YOLUNDAKİ DİĞER KÖYLER: Yukarıda özellikle belirttiğimiz bölgelerin dışında kalan Temelli’ye kadar olan güzergâhtaki sağlı sollu diğer köylerde (Yapracık, Yukarı Yurtçu, Aşağı Yurtçu, Alagöz, Malıköy, Alcı, Hisarlıkaya vb.) son yıllarda arsa yatırımcılarının tercih ettiği alanlar. Bu köylerde imarsız arsa metrekare birim fiyatları 15-100 YTL bandında değişiyor.

İZMİR

İzmir, kentsel dönüşüm projeleri ile yeni bir kimliğe bürünmeye hazırlanıyor, izmir’in geleceği açısından büyük önem taşıyan Kent Yenileme Projesi de tüm hızıyla sürüyor. Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla ve Menemen, gayrimenkul açısından en değerli bölgeler olarak gösteriliyor. Örnekköy ve Çiğli’nin üst bölgeleri ise son dönemde çıkışta olan semtler.

Özellikle Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe ve Urla birbiri ardına yükselen lüks konut projeleri ile tüm dikkatleri üzerlerine çekiyor. Menemen tarafında daha çok kooperatif ve site şeklindeki konut projeleri göze çarparken, Narlıdere ve Güzelbahçe taraflarında ise ticari gayrimenkul sınıfına giren büyük alışveriş merkezleri boy göstermeye başladı. Durum böyle olunca bu bölgelerdeki arsa fiyatları da değerini ikiye katladı.

İzmir Balçova’da imarlı arsaların metrekaresi 300 YTL ile 2 bin YTL, Narhdere’de bin 500 ile 3 bin YTL, Güzelbahçe’de 150 YTL ile 2 bin 500 YTL, Urla’da bin 200 YTL ile 2 bin 750 YTL ve Menemen’de ise 100 ile 500 YTL aralığında satılıyor. Örnekköy ve Çiğli’deki imarlı arsaların metrekare fiyatı da 100 ile 500 YTL arasında.

Bunun dışında Bostanlı, Karşıyaka, Güzelyalı ve Yalı Mahallesi eskiden olduğu gibi yine revaçta. Sahilevleri ise villa projelerinin geliştiği bir bölge. Buradaki villaların satış fiyatı 1 ile 2 milyon dolar arasında.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, Bayraklı ve Salhane’nin önümüzdeki birkaç yılda yıldızı parlayacak yerlerin başında geleceğini söyleyerek, “Bu iki bölgede Manhattan projesi uygulanmaya çalışılıyor. Sonuç verirse izmir’in en gözde yeri olacak.

Şu anda bu iki bölgedeki arsaların metrekaresi 300-500 YTL iken, 2 bin 500 ile 5 bin YTL’ye çıkması bekleniyor” diyor. Güleroğlu, İzmir’de son dönemde yerinde sayan bölgelerin başında ise Kadifekale bölgesinin geldiğini söylüyor.

TRAKYA BÖLGESİ

Trakya’nın gayrimenkul açısından eskiden bu yana gözde olan Çorlu, Çerkezköy ve Lüleburgaz bu özelliklerini koruyor. Bu ilçelerdeki gayrimenkul fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni ise Trakya’daki sanayi tesislerinin nedeyse tamamının bu üç bölgede toplanmış olması.

Trakya Bölgesi’nde gayrimenkul açısından yerinde sayan bölgelerin başında ise Kırklareli’nin Vize ve Pınarhisar, Edirne’nin Lalapaşa, Havsa, Enez ve Uzunköprü, Tekirdağ’ın Malkara, Hayrabolu, Şarköy ve Muratlı ilçeleri geliyor. Bu yörelerdeki arsaların metrekare fiyatları, bölgeye göre 75 ile 250 YTL arasında değişiyor. Yine bu bölgelerdeki konutlar ise 75 bin ile 80 bin YTL arasında değişen fiyatlarlardan satılıyor.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt, Trakya bölgesinde kısa zamanda prim yapacak bölgeler arasında Edirne’nin Keşan, Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ile Kırklareli’nin Babaeski ve Saray ilçelerini gösteriyor. Son bir yılda bu bölgelere yoğun bir talebin olduğuna işaret eden Kurt, bu dört ilçedeki arsa fiyatlarının metrekare bazında 150 ile 350 YTL arasında olduğunu ifade ediyor.

TEKİRDAĞ - ÇORLU VE ÇERKEZKÖY: Sanayileşmenin pek fazla olmadığı Tekirdağ il merkezinde gelişme gösteren yerler arasında Otogar ile İstanbul istikametine doğru Hürriyet Mahallesi, İstanbul karayolu üzerinde Namık Kemal Üniversitesi’ne kadar olan bölgeler, başı çekiyor.

Buralardaki arsaların metrekare fiyatı 350 ile 750 YTL arasında bulunuyor. İş yerlerinin metrekare satış fiyatı ise bin 500 ile 2 bin 500 YTL arasınd değişiyor.

Tekirdağ’ın sahil kesimi olan ve genelde yazlık meskenlerin bulunduğu, Altınova Mahallesi, Barbaros ve Kumbağ Beldesi’ndeki arsaların metrekare fiyatları ise 250 ile 500 YTL’den satılıyor. Buralardaki yazlıkların metrekare satış fiyatı ise 800 ile bin YTL arasında.

Tekirdağ’ın sanayi açısından en önemli ilçesi haline gelen Çorlu’da şu anda binlerce konutun yapımı sürüyor. Çorlu’nun konut açısından en rağbet gören bölgeleri arasında Çetin Emeç Bulvarı, Emlak Konudan, Önerler Köyü, Bulvar Yolu İstanbul kısmı, Bağlar Mevkii’nin üst kısmı ve Yeni Sanayi Bölgesi geliyor. Özellikle banka şubelerinin de bu bölgede yoğunlaşması dikkat çekiyor. Bölgedeki arsaların metrekare fiyatı 500 ile bin YTL arasında değişiyor.

130 metrekare 3+1 doğalgaz kombili bir dairenin fiyatı 150 bin YTL’den başlıyor. Bu bölgede yeni yapılan lüks konudarın metrekare birim fiyatları ise bin 500 ile 2 bin YTL’den alıcı bekliyor. Çorlu’da iş yeri açısından hastane ile postane arası her zaman revaçta olan bölgeler. Bunun dışında sanayi imarının bulunduğu Türkgücü yolu, Tekirdağ yolu, Çerkezköy yolu, E-5 karayolu Vakıflar Mevkiine kadar olan bölgedeki sanayi imarlı arsaların ortalama metrekare birim fıyaüarı 75 ile 100 YTL arasında.

Sanayisi nedeniyle Çorlu gibi göç alan Çerkezköy’de de konut yapımı hızla sürüyor. Mustafa Kemal Bulvarı, Saray istikametine gidiş yolu, Narin Mensucat Fabrikası’nın bulunduğu bölge, Çerkezköy’ün gelişme aksını oluşturuyor. Bu bölgede bankalar ve işyerleri yer alıyor.

Buradaki işyerlerinin metrekare satış fiyatı 2 ile 4 bin YTL arasında, konutların ortalama metrekare birim fiyatları ise bin YTL’den satılıyor. Çerkezköy’de sanayinin yoğun oluğu organize sanayi bölgesindeki arsaların metrekaresi ise 100 ile 150 dolardan satılıyor.

EDİRNE: Bir üniversite şehri haline gelen Edirne’nin Talatpaşa Asfaltı, Binevler semti, Doktor Sadık Ahmet Caddesi, Koca Sinan Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Saraçlar Caddesi gelişme gösteren bölgeler arasında yer alıyor.

Bu bölgelerdeki konutların ortalama metrekare fiyaüarı 800 ile bin 200 YTL, yine aynı bölgelerdeki arsalar ise metrekare bazında 200 ile 500 YTL arasında değişen fiyatlarla satılmakta.

Özellikle Saraçlar Caddesi, tamamen iş yerlerinin bulunduğu bir bölge. Bu cadde üzerinde yer alan işyerlerinin fiyatı dudak uçuklatıyor. Cadde üzerinde yer alan mağazaların metrekare satış fiyatının ortalama 5 bin YTL olduğu belirtiliyor.

KIRKLARELİ VE LÜLEBURGAZ: Kırklareli’nin yatırım açısından en gözde olan bölgesi İstasyon ve Cumhuriyet Caddesi. Bu iki cadde üzerindeki iş yerleri astronomik rakamlarla el değiştiriyor. İstasyon ve Cumhuriyet Caddesi’ndeki iş yerlerinin metrekaresi, 8 ile 10 bin YTL’den satılıyor. Bu bölgedeki konutların metrekare fiyatı ise bin 200 ile bin 500 YTL arasında. İl merkezine yakın bölgelerdeki arsaların metrekare satış rakamları ise 200 YTL’den başlayıp 500 YTL’ye kadar çıkabiliyor.

Trakya Bölgesi’nde sanayi ile büyüyen ilçelerden bir diğeri olan Lüleburgaz’da gayrimenkul açısından Bulvar Yolu, İstanbul, Fatih, İstasyon ve Kurtuluş Caddesi, Hürriyet ve Özerler Mahallesi revaçta olan bölgeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu bölgelerdeki işyerlerinin metrekaresi bin 500 ile 3 bin 500 YTL arasında değişiyor. Bölgedeki 3+1 kaloriferli ve asansörlü bir dairenin fiyatı ise 110 ile 120 bin YTL’den satılıyor. Aynı bölgelerdeki arsa fiyatları ise metrekare bazında 500 ile bin YTL arasında.

BODRUM

Türk turizminin son yıllarda en gözde bölgelerinin başında gelen Bodrum’un yatırım açısından en gözde bölgelerinin başında; Yalıkavak, Türkbükü, Gümüşlük (Karakaya), Bitez, Ortakent-Yahşi, Konacık, Mumcular Beldesi geliyor. Gayrimenkul açısından Bodrum’un önümüzdeki dönemde prim yapacak muhtemel bölgeleri arasında ise Güllük ve Tuzla Beldesi gösteriliyor.

Bodrum Emlakçılar Derneği Başkanı Ömer Yetgin, Bodrum’un özellikle Yalıkavak Beldesi’nin ve koylarının her yıl daha çok ilgi görmesi nedeniyle fiyatlarının artış gösterdiğini söylüyor. Yalıkavak’ın Küdür Mevkii’nin denizi ve doğal güzelliği nedeniyle en çok tercih edilen bölge olduğunu kaydeden Yetgin, burada denize 30-40 metre mesafede bulunan 241 metrekare imarlı bir arsanın fiyatının yaklaşık 150 ile 180 bin YTL arasında olduğunu söylüyor.

Yetgin, Bodrum’da son dönemde İslamhaneleri, Kadıkalesi, Dereköy, Yakaköyü, Dağbelen Köyü, Gürece ve Konacık Köyünün bir kısmı, Pınarlıbelen, Yeniköy ve Bahçeyakası Köyü’nün fiyat artışı açısından yerinde sayan bölgeler olduğuna işaret ediyor.

GÜLLÜK VE TUZLA: Arsa fiyatları son iki yılda üç kat artış gösterdi. Bu iki bölgedeki arsaların şu anki metrekare satış fiyatı 50 dolardan başlayıp, 200 dolara kadar çıkabiliyor. Bu iki beldedeki konutların satış fiyatı ise şöyle:

70 metrekare iki oda ve iki banyo apartman daireleri hem Tuzla hem Güllük için 85 bin Euro’dan başlıyor. 130 ile 150 metrekarelik üç veya dört odalı üç banyolu villaların fiyatları 260 bin Euro’dan başlayıp 360 bin Euro’ya kadar çıkıyor.

TÜRKBÜKÜ: 400-500 metrekare büyüklüğündeki imarlı deniz manzaralı arsalar yaklaşık 200 ile 250 bin dolar, 600-700 metrekare büyüklüğündeki imarlı arsalar 200 ile 250 bin Euro arasında satılıyor. Bölgenin en güzel koyu olan Hebil Koyu’ndaki 400-500 metrekarelik imarlı arsaların ortalama satış fiyatı, yaklaşık 250 bin YTL’den başlıyor. Türkbükü’ndeki yüzme havuzu bulunan villaların satış fiyatı ise 150 bin Euro’dan başlayıp, 250 bin Euro’ya kadar çıkıyor.

GÜMÜŞLÜK: Son birkaç yıldır özellikle yabancı uyrukluların gözde yerleşim yeri haline geldi. Önceleri 25 ile 30 bin Paund’a satılan villaların değeri, yabancıların ilgisi nedeniyle bir anda 50 ile 60 bin Paund’a kadar yükseldi. Buradaki arsaların metrekare birim değerlerinin ise 150 ile 200 dolar arasında olduğu ifade ediliyor.

BİTEZ: Bodrum Adliyesi’nin geçen yıl Bitez’e taşınması, beldedeki arsa, konut ve iş yerlerinin değerini arttırıcı etki yarattı. Özellikle avukatlık bürolarının adliye etrafında yoğunlaşması ile birlikte bu bölgedeki konutların fiyatlarında da yüzde 70-80′lere varan artışlar meydana geldi.

Adliye civarındaki evlerin ortalama fiyatı, 150 bin Euro’dan başlıyor. Bitez Yalı Mevkii’nde denize sıfır evlerin ortalama fiyatları, 200 bin Euro. Yine Aktur’daki evlerin fiyatı ise 200 bin Euro’dan başlayıp 300 bin Euro’ya kada çıkabiliyor.

ORTAKENT-YAHŞİ: Ortakent-Yahşi’deki deniz manzaralı evler, 200 ile 250 bin dolar arasında satışa sunuluyor.

KONACIK: Orta gelir düzeyine sahip kesimin tercih ettiği beldedeki evlerin satılık fiyatı, 100 ile 120 bin YTL arasında. Beldede 500 metrekare büyüklüğündeki imarlı arsalar ise 150 ile 180 bir dolardan satılıyor.

DENİZLİ

Denizli’nin en değerli gayrimenkullerinin yer aldığı bölgelerin başında Delikli Çınar, Atatürk Bulvarı, Kaleiçi ve Saraylar Mahallesi, ikinci Ticari Yol geliyor. Bu bölgelerdeki özellikle ticari gayrimenkullerin değerinde, geçen yıla göre neredeyse yüzde 100 oranında bir artış yaşandı. Örneğin; geçen yıl metrekare satış fiyatı 3 bin YTL olan Atatürk Bulvarı ve kale içinde yer alan zemin kat dükkânların bu yıl ki metrekare satış fiyatı, 25 bin YTL’ye kadar yükseldi.

Halk, Lise, İstiklâl, Kıbrıs Şehitleri ve Çamlık, Denizli’nin en değerli caddeleri. Bu caddeler üzerinde yer alan işyerlerinin metrekare satış fiyatı bin ile 2 bin YTL arasında değişiyor. Çamlık ve Servergazi ise arsa ve konut açısından değerlenen bölgeler.

Çamlık’taki arsalann metrekaresi 3 bin 500 YTL’den satılırken, bu bölgede 200 metrekare üzerindeki dairelerin fiyatları ise 250 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Servergazi bölgesindeki arsaların fiyatı da metrekare bazında bin YTL olurken, 200 metrekarelik lüks daireler ise 180 bin YTL’den alıcı bulabiliyor.

Denizli Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Atilla Coşkun, önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak bölgeler arasında ise Çakmak Mevkii, Üçler Mevkii, Pınarkent, Organize Sanayi Bölgesi’nin çevresi, Eski Sümerbank Fabrikası’nın alt bölgesi, Eski Çal Yolu ve Eski Hisar Köyü’nü gösteriyor Bu bölgelerdeki imarlı ve imarsız arsalann metrekare satış fiyatları ise şöyle:

Çakmak ve Üçler Mevkii’nde imarlı arsaların metrekaresi 100 ile 150 YTL, Pınarkent ve Organize Sanayi Bölgesi’nde imarlı arsaların metrekaresi 75 ile 150 YTL arası, imarsız olan arsaların satış fiyatı ise 25 ile 50 YTL arasında değişiyor.

Eski Sümerbank Fabrikası’nın bulunduğu bölge, Eski Hisar Köyü ve Eski Çal Yolu üzerindeki imarsız arsalar 25 ile 50 YTL, imarlı olan arsaların metrekare satış fiyatı ise 100 ile 200 YTL arasında. Coşkun, Denizli’de son birkaç yıldır fiyat açısından yerinde sayan bölgelerin başında Kirişhane, Topraklık ve Uçancıbaşı Mahallesi’nin geldiğini ifade etti.

ADANA

Adana’da Seyhan ilçesinin kuzeybatısı ve Yüreğir ilçesinin de kuzeydoğusu rantı yükselen bölgelerinin başında geliyor. Yüreğir’deki arsaların metrekaresi, 20-70 YTL arasında değişiyor. Seyhan’da Kenan Evren Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı işyeri olarak en yüksek fiyattan işlem görüyor. Buradaki işyerlerinin metre bazında satış fiyatı bin 500 ile 2 bin YTL arasında değişiyor.

Güzel Yalı, Mahfesığmaz, Yurt, Mavi Bulvar üstü ve Kurttepe rantı artan bölgeler olarak göze çarpıyor. Burada yer alan konutların metrekare fiyatları, 800 ile bin YTL arasında.

Adana’nın planlı gelişen bölgelerinden Yeni Adana’da ise arsaların metrekaresi 300 YTL’den başlayıp 700 YTL’ye hatta bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Yeni Adana’da daire fiyatları ise metrekare bazında 800 ile bin YTL arasında.

Kuzeybatı yönündeki Kabasakal, Şambayat, Karahan, Çakal Kuyusu ve Kireç Ocağı bölgeleri gayrimenkul açısından Adana’nın yükselen yeni bölgeleri olarak kabul ediliyor. Buralardaki imarlı arsaların metrekaresi 40 ile 100 YTL arasında değişiyor.

Adana Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Burhan Coşkun, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Adana’da Salbaş beldesi, Karaisalı ilçesi ve Sofulu beldesinin prim yapacak bölgeler olduğunu söylüyor. Coşkun, Adana’da şu anda yerinde sayan ve değer kaybeden bölgelerin olmadığını kaydediyor.

KONYA

Konya’da en değerli gayrimenkuller Selçuklu ilçesinde Barış Caddesi, Nalçacı Caddesi, Afra Alışveriş Merkezi civarı, Meram ilçesinde Ahmet Özcan Caddesi, Yeni Larende, Meram Yeni Yol ve Yaka Meram ve Karatay ilçesinde yeni adliye binası civarında yer alıyor. Bu bölgelerde daha önce metrekare bazında 15 ile 100 YTL arasında olan imarlı arsaların bugünkü fiyatı 30 YTL’den başlayıp 200 YTL’ye kadar çıkıyor. Bu bölgelerdeki konutların fiyatları 75 ile 300 bin, işyerleri ise 150 ile 500 bin YTL arasında değişiyor.

İstanbul yolu, Karatay ve yeni adliye sarayı civarının Konya’da son dönemde gayrimenkul açısından çıkışta olan bölgelerin başında geldiğini söyleyen Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, bu bölgelerdeki gayrimenkullerin bu yıl yüzde 20 oranında değer kazandığını ifade ediyor.

Karatay bölgesinde yeni yapılan adliye binası civarı, Selçuklu bölgesinde Ankara-İstanbul yolunu birbirine bağlayan büyük çevre yolu civarı ile Meram’da kentsel dönüşüm projesinin yapıldığı alanlar, Konya’da önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgeler olarak gösteriliyor.

Bu bölgelerdeki şu anda arsaların metrekare birim fiyatının Selçuklu’da 20, Karatay’da 35 ve Meram’da 100 YTL civarında olduğu belirtiliyor. Çakır; Konya’da şu an Meram ve Karatay’daki sulak arazilerin suyunun çekilmesi ile birlikte yerinde sayan bölgeler haline geldiğini söylüyor.

SAKARYA

Bundan 8 yıl önce yaşanan büyük depremin yaralarını yeni yeni saran kentte şimdi moda Çark Caddesi, Adnan Menderes Caddesi, Palmiye Caddesi, Serdivan Bölgesi, Bosna Caddesi, Erenler Beldesi, Karaman, Camili ve Korucuk bölgeleri. Bu bölgelerdeki arsaların fiyatları 150 ile bin YTL arasında değişiyor. Aynı bölgedeki konutların ortalama fiyatları ise 50 bin YTL’den başlayıp 400 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor.

Sakarya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Selçuk Başak, Sakarya’nın önümüzdeki birkaç yılda prim yapacak bölgeleri için şu bilgileri veriyor:

“Serdivan, Erenler, Camili, Karaman, Korucuk, Yenigün Mahallesi ve Mithatpaşa Mahallesi önümüzdeki dönemde değerlenecek bölgelerin başında geliyor. Buralardaki imarlı arsaların metrekare birim fiyatı ise 50 ile 150 YTL arasında değişiyor.” Başak, gayrimenkul değeri açısından şuan yerinde sayan veya değer yitiren bölgelerin olmadığını söylüyor.

BURSA

Türkiye’nin en çok göç alan illerinden birisi olan Bursa, İzmir yönüne doğru genişliyor. Bursa’nın gayrimenkul açısından son dönemde yükselen bölgeleri olarak Nilüfer, İhsaniye, Ata-evler, Ertuğrulkent ve Alünşehir gösteriliyor. Arsanın zor bulunduğu bu bölgeler içerisinde Nilüfer’in bazı bölgelerinde tek tük elde kalan arsaların metrekaresi, 90 ile 100 YTL arasında bir fiyatla alıcı bulabiliyor.

Bu bölgelerdeki evlerin fiyatı ise 125 bin YTL’den başlayıp 250 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Bursa’da önümüzdeki birkaç yıl içinde değerlenecek muhtemel bölgeler arasında İzmir yolu başı çekiyor. Bu hat üzerindeki imarlı arsaların dönümünün 200 bin YTL’den başlayıp 1 milyon YTL’ye kadar çıktığı ifade ediliyor.

İzmir yolundaki imarsız olan arsaların dönümünün ise 70 ile 150 bin YTL olduğu belirtiliyor. Nilüfer’in içindeki Çalı, Demirci, Yaylacık, Kayaba ve Hasa-nağa Bölgesi’ndeki (Orman alam-TO-Kİ’nin yatırım yaptığı bölge) imarlı arsaların dönümü 100 ile 150 bin YTL, imarsız arazilerin dönümü ise 50 bin ile 100 bin YTL arasında değişiyor. Bursa Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ahmet Gür, Bursa’da şu anda değeri düşen ve yerinde sayan bir bölgenin bulunmadığının altını çiziyor.

ANTALYA

Türkiye’nin turizm başkenti olan Antalya’da gayrimenkul fiyatlarının hızına yetişilemiyor. Antalya’da Eski Lara Caddesi, Kemerağzı Oteller Bölgesi, Konyaaltı Sahil Yolu, Kuzeykent, Yeniköy, Yeşilbahçe ve Fener, gayrimenkul değerleri açısından yükselişini sürdüren bölgelerin başında geliyor.

Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatı 50 Euro’dan başlayıp, 300 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Antalya’da en pahalı arsalar ise Konyaaltı Caddesi üzerinde yer alıyor. Bu cadde üzerindeki arsaların metrekaresi, 3 bin Euro’dan başlıyor. Cadde, bu özelliği ile en pahallı gayrimenkullerin yer aldığı İstanbul Büyükdere Caddesi ile adeta yarışıyor. Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Şeref Sağlam, Antalya’nın birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak bölgeleri hakkında şu bilgileri veriyor:

‘Yeşilbayır, Kuzeykent, Varsak, Doğuvilayeti, Yeniköy, Ermenek, Çalkaya, Karaçalı ve Aksu, önümüzdeki dönemde yıldızı parlayacak muhtemel bölgelerin başında geliyor. Buralardaki imarlı arsaların metrekare satış fiyatları 45 Euro’dan başlayıp, yerine ve konumuna göre 150 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Aynı bölgedeki evlerin metrekare satış fiyatları ise 50 ile 550 Euro arasında. Buradaki imarsız arsalar ise metrekare bazında 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.” Antalya’da şu an için değer yitiren ve yerinde sayan her hangi bir bölgenin bulunmadığı kaydediliyor.

KOCAELİ

Kocaeli’nin gayrimenkul değerleri açısından çıkışta olan bölgelerinin başında; Plaj Yolu ve Bağçeşme geliyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare satış fiyatları 100 YTL’den başlayıp, bin YTL’ye kadar çıkabiliyor.

Bu bölgelerdeki konutların satış rakamları ise şöyle: Bağçeşme 500 bin YTL, Plaj Yolu 75 bin ile 350 bin YTL, arasında değişiyor.

Bu bölgelerdeki işyerleri ise 100 bin YTL ile 2 milyon dolar arasında satılıyor. Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Nejat Bayhan, önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgelerin ise Döngel, Bahçecik ve Karşıyaka olduğunu ifade ediyor. Bayhan, buralardaki arsaların metrekare fiyatlannın ise 50 YTL’den işlem gördüğünü söylüyor. Yuvam Akarca, Yahyakaptan ve şehir merkezi, fiyat açısından yerinde sayan bölgeler. Bu bölgelerdeki konut fiyatlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 20 oranında düşüşler yaşanmakta.

KAYSERİ

İlde özellikle ticari arsaların fiyatlarında son birkaç yılda gözle görülür artışlar yaşandı. Kayseri’nin şu anda çıkışta olan bölgeleri olarak Alpaslan Mahallesi, Kılıçaslan Mahallesi, Şeker Mahallesi, Mimar Beldesi ve eski Kayseri’nin merkeze yakın mahalleleri gösteriliyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatlarının 200 Euro’dan başlayıp bin Euro’ya kadar çıktığı görülüyor. Aynı yerlerdeki konutların satış fiyatı ise 20 bin ile 200 bin Euro arasında.

Kayseri’de gecekondu önleme bölgesindeki arsalar ise oldukça prim yaptı. Örneğin; daha önce 125 YTL olan 210 metrekare büyüklüğündeki arsaların bugünkü fiyatı, tam 320 kat artışla 40 bin YTL’ye kadar çıkmış durumda.

Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Kazım Karabekir Temel, önümüzdeki beş yıllık dönemde Malatya Yolu, Mimarsinan, Ambarlar Mevkii ve çevresi ile Sivas Yolu’nun en çok prim yapacak yerler olduğunu ifade ediyor. Temel, bu bölgelerdeki imarlı arsalann metrekare satış rakamlarının 100 ile 500 Euro arasında olduğunu belirtiyor.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’in son dönemde gayrimenkı açısından çıkışta olan bölgeleri; Bal kent Mahallesi Bursa Yolu, Zincirlikuyu Mahallesi, Vişnelik Mahallesi-Vişnelik Evleri ve Karabayır Bağları, Batıkent Mahallesi ve Bursa Yolu olarak sıralanıyor.

Bursa yolundaki imarlı arsaları metrekare fiyatları 150 ile 200 YTL arasında satılıyor. Zincirlikuyu Mahallesi’nde imarlı arsalann metrekare fiyatı 60 ile 70 YTL, Vişnelik Mahallesi-Vişnelik Evleri’nde imarlı arsaların metrekare fiyatları bin 500 ile 2 bin YTL arasında değişiyor. Karabayır Bağları’nda ise imarlı arsaların metrekare fiyatı 100 YTL’den başlayıp 130 YTL’ye kadar çıkabiliyor.

Eskişehir’in Şarhöyük, Zafer, Fevzi Çakmak, Takkalı ve Kumlubel Mahalleleri’nin konut ve arsa fiyatlarında ise bir değişiklik olmadığını ifade eden Eskişehir Emlak Komisyonculan Odası Başkanı Gazi Çelik, “Bu bölgelerdeki arsaların metrekare fiyatlan iki üç yıl önce de 20 ile 50 YIL arasındaydı, bugün de aynı fiyatta” diyor.

Çelik, Eskişehir’de önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgelerin ise Bursa Yolu, Batıkent, Zincirlkuyu ve Savoza, Eskibağlar Mahalleri ile Karabayır Bağları olduğunu ifade ediyor.

Kaynak
EKONOMİST

Özgül Termal 5 Yıldızlıl Tatil Köyü 2.Etap
 

11.900 TL 
 
Özgül Termal 5 Yıldızlıl Tatil Köyü 3.Etap Stüdyo Daire

Yılda, 7...

6.975 TL 
 
BEŞ YILDIZLI OTEL OLABİLİR

168 ODALI, SAUNA, KAPALI YÜZME HAVUZU...

10.000.000 TL 
 
FABRİKA VE SANAYİ ARSASI
TEKSTİL FABRİKA BİNASI: 7.000 m2 KAPALI...
2.500.000 USD 
 
FABRİKA VE SANAYİ ARSASI
TEKSTİL FABRİKA BİNASI: 4.000 m2 KAPALI...
2.500.000 USD 
 
FABRİKA VE SANAYİ ARSASI
 FABRİKA BİNASI: 13.000 m2 KAPALI...
5.000.000 USD 
 
FABRİKA VE SANAYİ ARSASI

FABRİKA BİNASI: 5.600 m2 KAPALI...

2.500.000 TL 
 
FABRİKA VE SANAYİ ARSASI

TEKSTİL FABRİKA BİNASI: 6.000 m2 KAPALI...

2.500.000 USD 
 
FABRİKA VE SANAYİ ARSASI

TEKSTİL FABRİKA BİNASI: 20.000 m2 KAPALI...

5.000.000 USD 
 
FABRİKA VE SANAYİ ARSASI

TEKSTİL FABRİKA BİNASI: 20.000 m2 KAPALI...

8.000.000 TL 
 

MSN DESTEK

Hava Durumu:
Döviz Kurları:
  Alış Satış
Dolar    
Euro    

 - Bağkur Bilgi Sorgulama
 - Bağkur Hizmet Dökümü
 - Bilinmeyen Numaralar
 - Posta Kodları
 - Resmi Gazete
 - SSK Hizmet Dökümü
 - T.C Kimlik No
 - Trakyanın Teknoloji Merkezi
 - Vergi Kimlik No
 - Yaldız Bilgisayar